ترکیبات کرم های ضد چروک - محتویات محصولات ضد چین و چروک پوست

ترکیبات کرم های ضد چروک - محتویات محصولات ضد چین و چروک پوست

ترکیبات کرم های ضد چروک - محتویات محصولات ضد چین و چروک پوست

ترکیبات کرم های ضد چروک:آیا واقعا کرم های ضد چروک بدون نسخه خط های چروک را کاهش می‌دهند؟ پاسخ به عوامل متعددی بستگی دارد. بسیاری کرم ها و محلول های ضد چروک که در فروشگاه ها و دارو

کرم های ضد چروک

آیا واقعا کرم های ضد چروک بدون نسخه خط های چروک را کاهش می‌دهند؟ پاسخ به عوامل متعددی بستگی دارد.

بسیاری کرم ها و محلول های ضد چروک که در فروشگاه ها و داروخانه‌ها و اینترنت فروخته می‌شوند، وعده‌ی کاهش چروک ها و پیشگیری از آسیب های ناشی از نور خورشید را می‌دهند.

آیا آنها واقعا موثرند؟ این مساله اغلب به مواد تشکیل دهنده‌ و مدت زمان مصرف آنها بستگی دارد. چون کرم های ضد چروک بدون نسخه به عنوان دارو شناخته نمی‌شوند، تحت مطالعات علمی برای بررسی کارایی‌شان قرار نمی‌گیرند. اگر به دنبال یک کرم لیفت صورت هستید، احتمالا آن را در کرم های ضد چروک بدون نسخه نخواهید یافت. مزایای این محصولات، در بهترین حالت، متوسط است.

همچنین بخوانید: بهترین کرم های ضدچروک و جوان کننده پوست

مواد رایج در کرم های ضد چروک

کارایی کرم های ضد چروک تا حدی به مواد فعال یا تشکیل دهنده‌ی آنها بستگی دارد.

اینجا تعدادی مواد مرسوم که به بهبود چروک ها کمک می‌کنند را بررسی می‌کنیم:

 • رتینول: رتینول یک ترکیب ویتامین A، اولین آنتی اکسیدانی است که به طور گسترده در کرم های ضد چروک بدون نسخه وجود دارد. آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که رادیکال های آزاد -مولکول های اکسیژن ناپایداری که سلول های پوست را شکسته و باعث چروک می‌شوند- را خنثی می‌کنند.
 • ویتامین C: ویتامین C، دیگر آنتی اکسیدان قوی است که به محافظت پوست در برابر آسیب خورشید کمک می‌کند. کرم های ضد چروک را قبل و حین مصرف باید از معرض هوا و نور خورشید دور نگه داشت.
 • هیدروکسی اسیدها: آلفا هیدروکسی اسیدها، بتا هیدروکسی اسیدها (اسید سالیسلیک) و پلی هیدروکسی اسیدها، مواد لایه برداری هستند که لایه‌ی سطحی کهنه‌ و مرده‌ پوست را برداشته و رشد پوست تازه، نرم و با رنگدانه‌های یک دست را تحریک می‌کند.
 • کوآنزیمQ10: این ماده به کاهش چروک های سطحی اطراف چشم را کاهش داده و پوست را از آسیب نور خورشید حفظ می‌کند.
 • پپتیدها: چای اولانگ سبز و سیاه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد التهاب است. عصاره‌ی چای سبز معمولا در کرم های ضد چروک یافت می‌شوند.
 • عصاره‌ی هسته‌ی انگور: علاوه بر خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی، دانه‌های انگور التیام زخم را بهبود می‌بخشند.
 • نیاسینامید: یک آنتی اکسیدان قوی مرتبط با ویتامین B3 (نیاسین). این ماده فقدان آب در پوست را کاهش داده و قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد.

تضمینی وجود ندارد: ارزیابی ایمنی و اثربخشی

اداره‌ی غذا و دارو (FDA) کرم‌ها و لوسیون‌ها را در میان لوازم آرایشی دسته‌بندی می‌کند که یعنی ارزش دارویی ندارند. به این ترتیب FDA آنها را با سختگیری کمتری نسبت به داروها کنترل می‌کند. این یعنی مواد آرایشی تحت آزمایشات دقیق ایمنی و اثربخشی که معمولا در مورد داروها انجام می‌شود، قرار نمی‌گیرند. در مورد این دسته کرم‌ها و لوسیون‌ها، نگرانی اصلی FDA در مورد ایمنی است و نه اثربخشی آنها.

از آنجا که FDA محصولات آرایشی را از نظر اثربخشی بررسی نمی‌کند، تضمینی وجود ندارد که محصولات بدون نسخه چروک های شما را کاهش دهند.

این موارد را برای بررسی ارزش استفاده از کرم های ضد چروک در نظر بگیرید:

 • قیمت: قیمت ارتباطی به کارایی ندارد. یک کرم ضد چروک با قیمت بالاتر موثرتر از یک کرم ارزان‌تر نیست.
 • دوز کمتر: کرم های ضد چروک بدون نسخه نسبت به آنها که توسط پزشک تجویز می‌شوند، غلظت کمتری از مواد فعال دارند. نتیجه، اگر داشته باشند، محدود و کوتاه مدت است.
 • کثرت مواد تشکیل دهنده: اطلاعاتی نداریم که بگوید ترکیب دو یا سه تا از مواد بالا موثرتر از تنها یکی از آنها باشد.
 • استفاده‌ی روزانه: احتمالا باید از این کرم ها یک یا دو بار در روز استفاده کنید تا تغییری مشاهده کنید. وقتی استفاده از محصول را متوقف کنید، پوست شما به ظاهر اولیه‌ی خود بازمی‌گردد.
 • عوارض جانبی: برخی محصولات ممکن است باعث تحریک پوست، جوش، سوختگی یا قرمزی شود. حتما دستورالعمل‌های محصول خوانده و به آن عمل کنید تا عوارض جانبی احتمالی را محدود کنید.
 • تفاوت های فردی: تنها به این دلیل که دوست شما یک محصول را تایید می‌کند، به این معنی نیست که بر روی شما هم موثر است. افراد، انواع مختلف پوست دارند. هیچ محصولی برای همه یکسان عمل نمی‌کند.
همچنین بخوانید: راهنمای خرید کرم ضد چروک دور چشم

برنامه‌ی ضد چروک شما

کرم ضد چروک ممکن است ظاهر چروک های شما را بهبود بخشد، ولی این به دفعات استفاده، نوع و میزان مواد فعال در کرم و گستردگی چروک های شما بستگی دارد.

اگر می‌خواهید از روی حدس و گمان به پوست خود رسیدگی کنید، این روش های قابل اعتماد را برای بهبود و حفظ جوانی پوست خود به کار برید:

 • پوست خود را از آفتاب حفظ کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش روند پیری پوست را سرعت بخشیده و باعث داشتن پوست چروک، خشن و دارای لک می‌شود. در واقع، نور خورشید اولین عامل بروز علائم پیری، از جمله غیر یک دست شدن رنگ پوست است. از پوست خود مراقبت کنید -و از چروک ها در آینده پیشگیری کنید- و زمان کمتری در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید و همیشه لباس و کلاه محافظ بپوشید. همچنین در تمام طول سال، در بیرون از خانه، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • محصولات دارای کرم ضد آفتاب انتخاب کنید. هنگام خرید محصولات مراقبت از پوست، آنها که دارای SPF حداقل 15 هستند را انتخاب کنید. حتما محصولات با طیف وسیع انتخاب کنید، یعنی آنها از هر دو اشعه‌ی UVA و UVB جلوگیری می‌کنند.
 • از مرطوب کننده استفاده کنید. پوست خشک سلول های پوست را چروکیده کرده و باعث ایجاد خط و چروک کند. پس مرطوب کننده از چروک جلوگیری نمی‌کند، اما می‌تواند به طور موقت خطوط ریز و چروک را بپوشاند.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث نازک شدن رگ های خونی در لایه‌های سطحی پوست می‌شود. همچنین به کلاژن و الاستین (فیبرهایی که به پوست قدرت و انعطاف می‌دهند.) آسیب می‌زند. در نتیجه پوست خیلی زود شروع به شل شدن و چروک خوردن می‌کند.

یک متخصص پوست، با ارزیابی نوع پوست شما، شرایط آن می‌تواند کمک کند تا یک برنامه‌ی مراقبت از پوست شخصی داشته باشید و به شما محصولات موثرتر پیشنهاد کند. اگر به دنبال نتایج قابل قبول هستید، متخصص پوست می‌تواند درمان های پزشکی برای چروک تجویز کند؛ از جمله کرم ها، تزریق سمبوتولینوم (بوتاکس)، یا تکنیک های بازسازی پوست.

مطالب مشابه
 • ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
۰ دیدگاه

×